BitTorrent Live: transmisje na żywo dostępne także dla Androida

Po debiucie na m.in. iOS aplikacja oferująca transmisje wideo na żywo trafiła do Google Store. Widzom oferuje kilkanaście kanałów, a wśród nich informacyjne i sportowe. Czy to wystarczy aby przywrócić marce stabilność finansową?

  1. Na jakich platformach BitTorrent Live debiutował wcześniej?
  2. Jakie są wymagania aplikacji?
  3. Czy płynność transmisji zależy od jej popularności?
  4. Ile kanałów udostępniono użytkownikom?


Firma w kryzysie

Bittorrent od wielu miesięcy boryka się z problemami, początkowo dotyczącymi oskarżeń o naruszenia praw autorskich, a następnie także finansowymi. Na początku października ubiegłego roku świat obiegła informacja o zwolnieniu dwóch CEO oraz części pracowników firmy, a także zamknięciu jej biura w Los Angeles.

Na zwolnieniach się nie skończyło, gdyż zamknięto również znaczącą dla marki usługę BitTorrent Now. Uruchomiona w czerwcu i skupiająca wokół siebie sporo twórców niezależnych, miała zapewnić autorom wizerunkowy awans do podmiotu dbającego o legalne pochodzenie treści. Starania przekreśliły zbyt duże wydatki poniesione na tworzenie i promocję usługi.

Spekulacje o kiepskiej kondycji finansowej nie przeszkodziły jednak w realizacji kolejnej premiery – tym razem aplikacji BitTorrent Live dla systemu Android. Od połowy ubiegłego roku była ona dostępna wyłącznie dla smart TV (Apple TV oraz Fire TV) oraz MAC-ów, a od grudnia także iPhone’ów oraz iPadów, poprzez iTunes. Wersja dla Androida trafiła do Google Play Store dopiero teraz.

Jakość transmisji zapewniają użytkownicy

Wymagania aplikacji są niewielkie: wystarczy połączenie z WiFi oraz Android w wersji 5.0 lub nowszej. Korzystanie jest bezpłatne, zrezygnowano również z mikropłatności – choć nie wyklucza się modelu subskrypcyjnego w przyszłych wersjach. Działanie programu opiera się na sieci peer-to-peer, co oznacza uzależnienie jakości transmisji od ilości korzystających z niej osób.

Widzowie mają do wyboru kilkanaście kanałów, których baza ma być nieustannie rozbudowywana. Zamiast stacji znanych z klasycznych platform, Bittorrent Live oferuje transmisje na żywo z m.in. wydarzeń sportowych i kulturalnych (także koncertów), a także alternatywne kanały informacyjne.

Kiepski start w Play Store

Dalsze losy aplikacji pozostają zagadką nawet dla samych autorów. Marce wciąż zagraża operowanie w ramach ograniczonego budżetu oraz przeciwnicy rozwiązań systemu p2p wciąż dostrzegający w nim wyłącznie narzędzie łamania praw autorskich. Zarzuty trudne do odparcia, gdyż wielokrotnie odnajdujące potwierdzenie w praktykach użytkowników peer-to-peer.

Debiut w Google Play Store nie nastraja optymistycznie – pierwszych kilkadziesiąt osób wskazało na brak wsparcia dla Chromecasta, błędy w interfejsie i bibliotece, zbyt ograniczoną ilość treści oraz problemy z płynnością transmisji. Ocena 2.8/5 nie nastraja optymistycznie i może sugerować, że oprogramowanie stworzono i wydano w nadmiernym pośpiechu.

Zasadności zarzutów nie potwierdzą Polacy: w naszym kraju aplikacja pozostaje niedostępna. Czy tym razem jej autorom uda się uniknąć zarzutów o udostępnianie nielegalnych treści – dowiemy się zapewne już wkrótce.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Słowniczek Smart TV. Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV? Wyjaśniamy!

Popularne w tym tygodniu:

Echosondy dzięki którym będziesz wiedział jak złapać grubą rybę Radzimy jak uniknąć błędów podczas jesiennych porządków na działce Kochasz biegać? Te sprzęty pozwolą na jogging niezależnie od pogody Bądź gotów na każdą ewentualność – zestawy surwiwalowe dla zapaleńców Nowy sprzęt Tefal to kombajn wśród blenderów kielichowych Gadżety dla wędkarzy, które pozwolą się zrelaksować podczas oczekiwania na połów Prawdziwie jesienne śniadania na ciepło – gofry i nie tylko Nie wsadzaj zamoczonego telefonu w ryż – zabezpiecz się zawczasu Nowy odkurzacz Electrolux to Tesla wśród automatów Baterie łazienkowe do 150 zł Gotowy na przygodę w lesie? To lepiej się dobrze uzbrój Nie tylko selfie stick - inne zastosowania kamerki GoPro