Muzyka z elektrycznej zapalniczki: "Marsz imperialny" grany bez głośnika! Jak to możliwe?

Pomysłowość majsterkowiczów zaskakuje nie od dziś. Tym razem doprowadziła do powstania grającej zapalniczki. Co ciekawe, efekt osiągnięto w dość prosty sposób i bez posługiwania się głośnikiem. Jakim modyfikacjom ją poddano?

  1. W jaki sposób działają elektryczne zapalniczki?
  2. Który podzespół podmienił autor modyfikacji?
  3. Czy może ona odgrywać dowolną melodię?
  4. Czy firmware urządzenia jest dostępny poblicznie?

Niezawodne w każdych warunkach

Zapalniczki elektryczne są już na rynku dostępne od dłuższego czasu i cieszą się niemałą popularnością jako urządzenia odporne na różne warunki atmosferyczne, efektowne i efektywne w działaniu. Zasada ich działania sprowadza się do wytworzenia pomiędzy dwiema ceramicznymi elektrodami łuku elektrycznego, który przewyższa otwarty płomień wygodą i bezpieczeństwem użytkowania.

Aktualne ceny takich urządzeń wynoszą od ok. 50 zł (lub 6 $) i jak dotąd nie przyciągały uwagi majsterkowiczów. Skoro jednak na wyświetlaczach epapierosów („Flappy Bird”) i klawiatur („Doom”) grano już w gry, a na napędach dyskietek odgrywano melodie, stworzenie egzotycznej modyfikacji było kwestią czasu także w przypadku zapalniczki.

Zapalniczka elektryczna po demontażu.

Każdy łuk jako oddzielny dźwięk

Autorem projektu jest użytkownik portalu Ultrakeet o nicku PodeCoet. Zmodyfikował on zapalniczkę emitującą podwójny łuk elektryczny, podmieniając jej mikrokontroler. Na nowy wprowadził autorski firmware, modulujący generowanie łuków zgodnie z częstotliwościami audio. Od tej pory każdy łuk zyskał dodatkową funkcję – emisji poszczególnych dźwięków.

Co ciekawe, modyfikacje mogą iść jeszcze dalej: „odtwarzanie” może uruchamiać się wyłącznie co pewną ilość cykli włączenia lub wznawiać się, gdy podczas poprzedniego użycia działało zbyt krótko. Melodia do wyemitowania może być przy tym dowolna, a wśród napisanych przez twórcę znalazł się m.in. Marsz imperialny z „Gwiezdnych Wojen”.

Montaż zaprogramowanego mikrokontrolera na PCB.

Otwarty projekt o udostępnionym oprogramowaniu

Wszystkie niezbędne schematy i firmware autor udostępnił w formie freeware, a więc każdy majsterkowicz może pokusić się o stworzenie własnego „łukowego głośnika”. Warto mieć jednak pod ręką odpowiednie narzędzia, m.in. odpowiedni klips pomiarowy, którym łatwo zaprogramujemy układ.

Zobacz również: Asus Pro Essential PU500

Muzyczna zapalniczka dołącza do urządzeń pozornie niepoważnych, a mimo to przypominających o potencjale tkwiącym w urządzeniach codziennego użytku. Otacza nas coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a ich modyfikacje już nieraz przynosiły zaskakujące rezultaty. Ogranicza nas więc jedynie wyobraźnia i umiejętności z zakresu programowania.

Źródło: ultrakeet.com.au

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Aimpad R5: analogowa technologia dla gamingowych klawiatur mechanicznych Kissenger: przesyłanie pocałunków na odległość Najciekawsze premiery sprzętowe 2016 roku Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki i ubieralny głośnik - nowości LG na CES 2017 Chciał wyczyścić komputer, wysadził dom w powietrze. Uważaj, nie popełnij tego błędu! Samsung CH711: zakrzywione monitory z technologią Quantum Dot Joué: kontroler MIDI jako uniwersalny instrument dla kreatywnych muzyków DR!FT: sterowane smartfonem samochody o wiernie odwzorowanej mechanice jazdy Gdy granice między technologią a magią zostają zatarte. Oto bezprzewodowy głośnik LG, który unosi się w powietrzu Benq X12000: projektor UltraHD z pełnym odwzorowaniem palety barw P3 Ricoh PJ X5580: biznesowy projektor do użytku w każdych warunkach oświetlenia Samodoskonalący się sprzęt AGD, monitory 4K z HDR i nowe smartfony. Oto nowości LG na CES 2017 Sprytny i wodoodporny – Sony Xperia M4 Aqua Lief: technologia ubieralna jako remedium na codzienny stres Asus VA326H: budżetowy zakrzywiony monitor 31.5” z odświeżaniem 144 Hz Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić LG G Pad III 10.1  FHD LTE oficjalnie. Tablet z praktycznym stojakiem HP EliteDisplay s340c: zakrzywiony ultrapanoramiczny monitor roboczy 1440p MSI Optix G27C: zakrzywiony monitor gamingowy z panelem VA i dużym zakresem barw Ależ to był rok. Wspominamy najlepsze smartfony LG z 2016 roku Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? iBeamBLOCK: pierwszy na świecie mobilny i modularny projektor HD

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentne rowery LeEco: wbudowana nawigacja, fitness tracker i komunikator Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Siłownia jak starożytna galera. Ćwicz, aby dopłynąć do celu! Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy