Aimpad R5: analogowa technologia dla gamingowych klawiatur mechanicznych

Gamepady konsol najnowszej generacji nie bez powodu wciąż posiadają gałki analogowe. Amerykańska firma postanowiła więc przenieść ich działanie na komputerowe klawiatury. Jak działa stworzona przez nich technologia?

  1. Jakie przełączniki może wykorzystywać innowacyjna klawiatura?
  2. Czym różni się praca przycisków analogowych od klasycznych?
  3. Ile gier jest obecnie kompatybilnych z nowatorskim rozwiązaniem?
  4. Czy Aimpad podejmie się produkcji modelu R5?

Klawisze jak gałki pada

Założenie amerykańskiego Aimpada było dość proste. Skoro w padach oczekujemy gałek analogowych o sporej czułości, a w komputerach PC używamy myszy o wciąż zwiększanej dokładności pracy – dlaczego przyciski klawiatury nadal mają być zerojedynkowe? Dostępna technologia oferuje niezbędne rozwiązania, a ich implementacja przyniosła prototyp o nazwie R5.

Na płaszczyźnie designu taka klawiatura nie odbiega od wielu modeli dostępnych dziś na rynku. Jest wyposażona w mechaniczne przełączniki (Cherry, Kailh, Topre i inne), podłączana do portu USB i oferuje podobny komfort pisania. Dopóki więc korzystamy z niej obsługując przeglądarkę internetową i edytor tekstu, nie odczujemy żadnych szczególnych różnic.

Wiązka podczerwieni pod każdym klawiszem

Wszystko zmienia się po uruchomieniu jednej z 220 kompatybilnych gier. Szybko zauważymy, że poruszając się postacią czy pojazdem, intensywność reakcji zależy od siły nacisku na poszczególne klawisze. Delikatne operowanie popularnym WSAD-em skutkuje więc powolnym przemieszczaniem się, podczas gdy pełne wciśnięcie przycisku uruchomi sprint bądź nagły obrót o 180°.

Odpowiada za to sensor podczerwieni, umieszczony pod przełącznikiem. Kieruje on wiązkę w górę, a na podstawie natężenia światła odbitego w fototranzystor określa poziom nacisku klawisza. Rozróżnia w ten sposób aż 800 różnych wartości, a te przekładają się w rozgrywce na mniej bądź bardziej intensywną reakcję.

Technologia może być zastosowana z dowolnym rodzajem przełączników, a jedynym wymogiem jest przepuszczanie przez ich obudowę i odbijanie przez górną część (stem) światła podczerwonego. Największą czułość i komfort użytkowania zapewniają switche o linearnej charakterystyce pracy, a więc bardziej gamingowe niż dedykowane pisaniu.

Zobacz również: Acer Aspire R7

Taki typ klawiatury już fabrycznie jest skalibrowany i wyposażony w szereg trybów pracy: FPS, wyścigi samochodowe, symulatory lotnicze, MOBA i inne. Aktualnie włączony zestaw ustawień sygnalizuje kolor podświetlenia klawiszy, a dalsza personalizacja ustawień jest możliwa z poziomu dedykowanego oprogramowania.

Również w trakcie rozgrywki możemy dynamicznie modyfikować pracę klawiszy, skrótem klawiaturowym zmieniając ich czułość lub zakres reakcji. Do dyspozycji gracza trafiają także dwa zapisywane w pamięci i uruchamiane skrótem profile, co w szczególności docenią miłośnicy sandboxów takich jak GTA czy Mafia. Jeden profil ustawień przypiszą do poruszania się pojazdem, a drugi – pieszo.

Nie mniej interesująca jest możliwość przypisania dwóch różnych działań do jednego klawisza. Jedno zostaje wywołane niewielkim naciskiem na przycisk (podgląd zasięgu czaru AoE), a drugie wciśnięciem go do końca (rzucenie czaru). Znany schemat działania, jaki przyjął się m.in. w przycisku spustu migawki aparatu fotograficznego.

Ruch po stronie producentów

Choć całość może brzmieć nieco futurystycznie, prototyp urządzenia już działa i zbiera pierwsze przychylne recenzje. Zainteresowani oryginalną klawiaturą muszą wykazać sporo cierpliwości – w takiej formie nie trafi ona do sklepów. Jej twórcy są zainteresowani sprzedażą technologii czołowym producentom i to oni dostarczą na rynek gotowy produkt.

Do tego czasu Aimpad będzie dopracowywał firmware, korygował błędy i rozszerzał funkcjonalność swojej technologii. Warto jednak wspomnieć, że mają konkurenta: markę Wootking z ich analogową klawiaturą One. Niewykluczone, że wyprzedzi ona produkty z rozwiązaniami Aimpada. Jedno jest pewne: w najbliższych latach sterowanie w grach PC może czekać spora rewolucja.

Źródło: aimpad.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Kissenger: przesyłanie pocałunków na odległość Najciekawsze premiery sprzętowe 2016 roku Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki i ubieralny głośnik - nowości LG na CES 2017 Chciał wyczyścić komputer, wysadził dom w powietrze. Uważaj, nie popełnij tego błędu! Samsung CH711: zakrzywione monitory z technologią Quantum Dot Joué: kontroler MIDI jako uniwersalny instrument dla kreatywnych muzyków DR!FT: sterowane smartfonem samochody o wiernie odwzorowanej mechanice jazdy Gdy granice między technologią a magią zostają zatarte. Oto bezprzewodowy głośnik LG, który unosi się w powietrzu Benq X12000: projektor UltraHD z pełnym odwzorowaniem palety barw P3 Ricoh PJ X5580: biznesowy projektor do użytku w każdych warunkach oświetlenia Samodoskonalący się sprzęt AGD, monitory 4K z HDR i nowe smartfony. Oto nowości LG na CES 2017 Sprytny i wodoodporny – Sony Xperia M4 Aqua Lief: technologia ubieralna jako remedium na codzienny stres Asus VA326H: budżetowy zakrzywiony monitor 31.5” z odświeżaniem 144 Hz Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić LG G Pad III 10.1  FHD LTE oficjalnie. Tablet z praktycznym stojakiem HP EliteDisplay s340c: zakrzywiony ultrapanoramiczny monitor roboczy 1440p MSI Optix G27C: zakrzywiony monitor gamingowy z panelem VA i dużym zakresem barw Ależ to był rok. Wspominamy najlepsze smartfony LG z 2016 roku Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? iBeamBLOCK: pierwszy na świecie mobilny i modularny projektor HD

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?