Aimpad R5: analogowa technologia dla gamingowych klawiatur mechanicznych

Gamepady konsol najnowszej generacji nie bez powodu wciąż posiadają gałki analogowe. Amerykańska firma postanowiła więc przenieść ich działanie na komputerowe klawiatury. Jak działa stworzona przez nich technologia?

  1. Jakie przełączniki może wykorzystywać innowacyjna klawiatura?
  2. Czym różni się praca przycisków analogowych od klasycznych?
  3. Ile gier jest obecnie kompatybilnych z nowatorskim rozwiązaniem?
  4. Czy Aimpad podejmie się produkcji modelu R5?

Klawisze jak gałki pada

Założenie amerykańskiego Aimpada było dość proste. Skoro w padach oczekujemy gałek analogowych o sporej czułości, a w komputerach PC używamy myszy o wciąż zwiększanej dokładności pracy – dlaczego przyciski klawiatury nadal mają być zerojedynkowe? Dostępna technologia oferuje niezbędne rozwiązania, a ich implementacja przyniosła prototyp o nazwie R5.

Na płaszczyźnie designu taka klawiatura nie odbiega od wielu modeli dostępnych dziś na rynku. Jest wyposażona w mechaniczne przełączniki (Cherry, Kailh, Topre i inne), podłączana do portu USB i oferuje podobny komfort pisania. Dopóki więc korzystamy z niej obsługując przeglądarkę internetową i edytor tekstu, nie odczujemy żadnych szczególnych różnic.

Wiązka podczerwieni pod każdym klawiszem

Wszystko zmienia się po uruchomieniu jednej z 220 kompatybilnych gier. Szybko zauważymy, że poruszając się postacią czy pojazdem, intensywność reakcji zależy od siły nacisku na poszczególne klawisze. Delikatne operowanie popularnym WSAD-em skutkuje więc powolnym przemieszczaniem się, podczas gdy pełne wciśnięcie przycisku uruchomi sprint bądź nagły obrót o 180°.

Odpowiada za to sensor podczerwieni, umieszczony pod przełącznikiem. Kieruje on wiązkę w górę, a na podstawie natężenia światła odbitego w fototranzystor określa poziom nacisku klawisza. Rozróżnia w ten sposób aż 800 różnych wartości, a te przekładają się w rozgrywce na mniej bądź bardziej intensywną reakcję.

Technologia może być zastosowana z dowolnym rodzajem przełączników, a jedynym wymogiem jest przepuszczanie przez ich obudowę i odbijanie przez górną część (stem) światła podczerwonego. Największą czułość i komfort użytkowania zapewniają switche o linearnej charakterystyce pracy, a więc bardziej gamingowe niż dedykowane pisaniu.

Zobacz również: Asus Pro Essential PU500

Taki typ klawiatury już fabrycznie jest skalibrowany i wyposażony w szereg trybów pracy: FPS, wyścigi samochodowe, symulatory lotnicze, MOBA i inne. Aktualnie włączony zestaw ustawień sygnalizuje kolor podświetlenia klawiszy, a dalsza personalizacja ustawień jest możliwa z poziomu dedykowanego oprogramowania.

Również w trakcie rozgrywki możemy dynamicznie modyfikować pracę klawiszy, skrótem klawiaturowym zmieniając ich czułość lub zakres reakcji. Do dyspozycji gracza trafiają także dwa zapisywane w pamięci i uruchamiane skrótem profile, co w szczególności docenią miłośnicy sandboxów takich jak GTA czy Mafia. Jeden profil ustawień przypiszą do poruszania się pojazdem, a drugi – pieszo.

Nie mniej interesująca jest możliwość przypisania dwóch różnych działań do jednego klawisza. Jedno zostaje wywołane niewielkim naciskiem na przycisk (podgląd zasięgu czaru AoE), a drugie wciśnięciem go do końca (rzucenie czaru). Znany schemat działania, jaki przyjął się m.in. w przycisku spustu migawki aparatu fotograficznego.

Ruch po stronie producentów

Choć całość może brzmieć nieco futurystycznie, prototyp urządzenia już działa i zbiera pierwsze przychylne recenzje. Zainteresowani oryginalną klawiaturą muszą wykazać sporo cierpliwości – w takiej formie nie trafi ona do sklepów. Jej twórcy są zainteresowani sprzedażą technologii czołowym producentom i to oni dostarczą na rynek gotowy produkt.

Do tego czasu Aimpad będzie dopracowywał firmware, korygował błędy i rozszerzał funkcjonalność swojej technologii. Warto jednak wspomnieć, że mają konkurenta: markę Wootking z ich analogową klawiaturą One. Niewykluczone, że wyprzedzi ona produkty z rozwiązaniami Aimpada. Jedno jest pewne: w najbliższych latach sterowanie w grach PC może czekać spora rewolucja.

Źródło: aimpad.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Kissenger: przesyłanie pocałunków na odległość Najciekawsze premiery sprzętowe 2016 roku Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki i ubieralny głośnik - nowości LG na CES 2017 Chciał wyczyścić komputer, wysadził dom w powietrze. Uważaj, nie popełnij tego błędu! Samsung CH711: zakrzywione monitory z technologią Quantum Dot

Popularne w tym tygodniu:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Tex-lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie