Joué: kontroler MIDI jako uniwersalny instrument dla kreatywnych muzyków

Oryginalny produkt francuskiego startupu ma uczynić pracę muzyków łatwiejszą i bardziej satysfakcjonującą, a do jego stworzenia wykorzystano najnowszą technologię. Jakie możliwości oferuje innowacyjny kontroler?

  1. Jakie rozmiary i wagę ma Joué?
  2. Z jakich materiałów wykonano kontroler, a z jakich moduły?
  3. Czy moduły można wymieniać „w locie” podczas gry?
  4. Jaką trwałość urządzenia deklaruje producent?

Wynalazca, inżynierowie i muzycy

Startup Joué (franc. grał) założyła we francuskim Bordeaux grupka entuzjastów muzyki z doświadczonym wynalazcą na czele. Na pomysł oryginalnego kontrolera MIDI wpadli już w pierwszej połowie ubiegłego roku, natomiast 1 grudnia roku bieżącego zaprezentowali światu ukończony produkt. Zbiórkę funduszy w kwocie 70 tys. Euro uruchomiono na Kickstarterze.

Nowe urządzenie nazwano Joué, a jego odbiorcami mają być wszyscy miłośnicy tworzenia muzyki bez wykorzystywania ciężkiego sprzętu. Modularny kontroler ma kompaktowe wymiary 360 × 130 × 15.6 mm i waży jedyne 800 gramów. Wykonano go z drewna i metalu, nadając mu wygląd jak najbardziej zbliżony do klasycznych instrumentów muzycznych.

Modularność na pierwszym planie

Płaska powierzchnia w górnej części obudowy to ogromny touchpad, odczytujący dotyk ponad 250 razy na sekundę. Podzielono go na trzy równe sekcje, na których umieszczane są wymienne moduły o rozmiarach 90 × 90 mm. Wykonano je z silikonu, który zapewnia odpowiedni stopień miękkości i elastyczności, co ma bezpośrednio przełożyć się na komfort korzystania.

Moduły występują w 8 wariantach, a ich wymiana może się odbywać dynamicznie, również w trakcie gry. Każdy z nich jest natychmiast po założeniu automatycznie rozpoznawany przez Joué. Ich konfiguracja (kanał MIDI, brzmienie i wysokość dźwięków etc.) odbywa się w dedykowanej aplikacji dla MacOS (minimum 10.8) lub Windowsa (minimum 7).

Joué oferuje szeroki zakres kompatybilności z oprogramowaniem do obsługi urządzeń MIDI (Ableton Live, Apple Logic, aplikacje dla GarageBand na iPada i inne). Hardware’owo jest równie elastyczny i wykorzystuje już posiadane urządzenia, a niezbędne połączenie zapewnia przewód USB do MIDI. Nie zawodzi także trwałość, a tę określono na przynajmniej 20 mln dotknięć panelu.

Zobacz również: Największy na świecie zakrzywiony telewizor LG OLED TV 4K

Świetny wynik na finiszu kampanii

Po pierwszym miesiącu kampanii wszystko wskazuje na to, że produkt powstanie. Twórcy uzyskali już 62000 z założonych 70000 Euro, a koniec zbiórki wyznaczono dopiero na 15 stycznia. Uwzględniając fakt, że chodzi o produkt wyspecjalizowany i kierowany do czynnych muzyków, można więc mówić o naprawdę dużym sukcesie.

Aktualna cena Joué wynosi od 320 do 345 Euro (w zależności od rodzaju i ilości modułów) za sztukę oraz 590 Euro przy zakupie dwóch urządzeń. Wysyłki mają nastąpić w sierpniu przyszłego roku.

Źródło: materiały prasowe, Joué

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem DR!FT: sterowane smartfonem samochody o wiernie odwzorowanej mechanice jazdy Gdy granice między technologią a magią zostają zatarte. Oto bezprzewodowy głośnik LG, który unosi się w powietrzu Benq X12000: projektor UltraHD z pełnym odwzorowaniem palety barw P3 Ricoh PJ X5580: biznesowy projektor do użytku w każdych warunkach oświetlenia Samodoskonalący się sprzęt AGD, monitory 4K z HDR i nowe smartfony. Oto nowości LG na CES 2017 Sprytny i wodoodporny – Sony Xperia M4 Aqua

Popularne w tym tygodniu:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. W dobie Internetu rzeczy hakerzy mogą zaatakować nawet przez lodówkę. Wywiad z Karoliną Małagocką z F-Secure Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie