AMD Radeon Instinct: karty graficzne wspomagające uczenie maszynowe

NVidia Tesla już wkrótce zyska poważnego konkurenta. Nowe karty AMD mają oferować niezrównaną wydajność w obliczeniach, a najszybsza z nich dysponuje premierowym układem Vega. Gdzie znajdą zastosowanie?

  1. Ile modeli kart ma w 2017 roku stworzyć serię Instinct?
  2. Jaką moc obliczeniową i pobór energii ma każdy z modeli?
  3. Jaką wydajność udało się dzięki nim uzyskać w serwerach?
  4. W jakich zastosowaniach mają być użytkowane?

Karty dedykowane zaawansowanym obliczeniom

Sztuczna inteligencja jest rozwijana szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Nie byłoby to możliwe bez odpowiednio szybkich komputerów, dokonujących ogromnych ilości obliczeń. Swój udział w tej dziedzinie zamierza mieć także AMD, które zapowiedziało właśnie nową serię kart, stworzonych z myślą właśnie o uczeniu maszynowym czy autonomicznych urządzeniach.

Radeony Instinct mają być bezpośrednim konkurentem dla produktów NVidii, czyli układów Tesla. Będą pracować na platformach serwerowych AMD Naples i korzystać z frameworków ROCm oraz bibliotek typu open source, MIOpen. Te z kolei mają stanowić odpowiedź na cuDNN NVidii. Całość ma więc stworzyć spójny ekosystem dedykowany obliczeniom o wysokiej wydajności.

Moc obliczeniowa nawet 25 TFLOPS

AMD zaprezentowało jednocześnie trzy modele nowych kart graficznych. Akcelerator MI6 oparto na rdzeniu Polaris z R9 Fury Nano, a dysponuje on 16 GB pamięci GDDR5 (przepustowość 224 GB/s). Jego moc obliczeniowa ma osiągać 5.7 TFLOPSów (FP16/32), przy czym pobór mocy nie przekroczy 150 W.

Model MI8 wykorzystuje rdzeń Fiji Nano, korzysta z 4 GB pamięci HBM (przepustowość 512 GB/s), oferuje 8.2 TFLOPSów (FP16/32) i nie zużywa więcej niż 175 W energii. Flagowy model MI25 oparto na nowym rdzeniu Vega i pamięciach HBM2, co zapewnia 12.5 TFLOPSów w FP32 lub 25 TFLOPSów w FP16. Zapotrzebowanie na energię ma się utrzymywać poniżej 300 W.

Co ciekawe, wszystkie karty mają być chłodzone wyłącznie pasywnie, a zestawione z wydajnością układów Pascal zaskakują osiągami. Karta MI25 osiąga bowiem niemal dwukrotnie lepsze wyniki od Titana X Maxwell i o ok. 30% przewyższa Titana X Pascal. Tę ostatnią, choć już nieznacznie, przewyższa także układ MI8.

Zobacz również: Wideorecenzja: Acer Aspire S3

Jeszcze ciekawiej prezentują się serwery budowane przy wykorzystaniu premierowych kart. Osiągają one od 100 TFLOPSów przy zastosowaniu czterech MI25 aż po 3 PFLOPSy gdy zainstalowano 120 sztuk tego modelu (klaster autorstwa Invetec). Entuzjazmowi kierownictwa AMD trudno się więc dziwić.

Rozległe zastosowania nowych układów

Konkurent NVidii na rynku radzi sobie coraz skuteczniej, udowadniając że niedawne porozumienia z firmami pokroju Alibaby czy Google przynoszą wymierne rezultaty. Rok 2017 to zatem nie tylko premiera komercyjnych procesorów Zen i kart Vega, lecz także profesjonalnych akceleratorów dla najbardziej wymagających gałęzi nauki i przemysłu.

Wśród docelowych dziedzin działania serii Instinct już dziś wymienia się uczenie maszynowe sztucznej inteligencji, autonomiczne auta i drony, robotykę, inżynierię, energetykę i wiele, wiele innych. Debiut nowej linii Radeonów wyznaczono na pierwszą połowę przyszłego roku.

Źródło: materiały prasowe, AMD, videocardz.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne. Niezwykły sprzęt do podróży pod wodą „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?

Popularne w tym tygodniu:

Getac B300 – wodoodporny, niezniszczalny laptop Bang & Olufsen BeoSound Shape: modułowe głośniki za 16 tys. zł Lokalizator GPS W2: dziecięcy smartwatch z GPS-em i slotem SIM Dell UltraSharp UP3017Q: 30-calowy monitor OLED 4K Bose SoundLink Revolve i SoundLink Revolve+: nowoczesne głośniki Bluetooth 360˚