Bluetooth 5: przepustowość, zasięg i prędkość zwiększone nawet 8-krotnie

Kolejna generacja standardu bluetooth przynosi przełomowe zmiany. Nie zwiększając poboru mocy uzyskano poprawę wszystkich parametrów pracy. Jak szybko i na jaką odległość prześlemy dane w urządzeniach z Bluetooth 5?

  1. Czym wersja 5 różni się od poprzednika?
  2. Z myślą o jakich urządzeniach ją tworzono?
  3. Jakie wytyczne spełnia w zakresie bezpieczeństwa połączenia?
  4. Czy wersje LE i standardowa wciąż będą oddzielnymi standardami?

Elektronika ubieralna jako główny produkt docelowy

O pracy nad nowym standardem świat usłyszał na konferencji w czerwcu bieżącego roku. Kolejna generacja znanej technologii miała być tworzona z myślą o wearables i tzw. Internecie Rzeczy, a więc z uwzględnieniem niskiego poboru mocy i stabilności połączenia. Dziś standard jest już gotowy do implementacji w urządzeniach, a jego możliwości robią wrażenie.

Zwiększona prędkość, zasięg i przepustowość

Zmian jest naprawdę sporo, choć z punktu widzenia użytkowników połączenia będą równie proste w wykonywaniu i obsłudze. Zasięg bluetooth zwiększono czterokrotnie: maksymalny sięga niemal 450 m, podczas gdy efektywny ok. 140 m. Przepustowość przewyższa poprzednika dwukrotnie i wynosi 2 Mb/s w przypadku urządzeń energooszczędnych i nawet 50 Mb/s w klasycznych.

Czas przesyłania plików za sprawą większych pakietów danych jest ośmiokrotnie krótszy, a stabilność połączenia uniezależniono od współistniejących w pomieszczeniach sieci różnych standardów. Bezpieczeństwo zapewnia zgodność z regulacjami federalnymi USA, a nazewnictwo ujednolicono: wersja klasyczna i LE to odtąd Bluetooth 5.

Przyszły rok pod znakiem nowego bluetooth

Znaczenie premiery i dokonań inżynierów trudno przecenić, a nowy standard pojawia się w samą porę. Urządzenia tworzące tzw. Internet Rzeczy pojawiają się na rynku w rekordowym tempie i o ile WiFi doczekało się wydajnego standardu 802.11ac, bluetooth wciąż opierał się na przestarzałej specyfikacji z 2014 roku.

Pierwsze urządzenia wykorzystujące nowy standard mają się pojawić już w pierwszym kwartale przyszłego roku, a na przestrzeni 3 lat bluetooth ma się już znajdować w jednym na trzy sprzedawane urządzenia bezprzewodowe. Patrząc na możliwości wersji 5 trudno się temu dziwić, a WiFi nareszcie doczekało się porównywalnej alternatywy.

Zobacz również: Pierwszy telewizor OLED Ultra HD 4K

Źródło: materiały prasowe, Bluetooth SIG

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne. Niezwykły sprzęt do podróży pod wodą „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Getac B300 – wodoodporny, niezniszczalny laptop Bang & Olufsen BeoSound Shape: modułowe głośniki za 16 tys. zł Lokalizator GPS W2: dziecięcy smartwatch z GPS-em i slotem SIM Dell UltraSharp UP3017Q: 30-calowy monitor OLED 4K