Microsoft Home Hub: komputer PC jako alternatywa dla smart hubów

Wiele wskazuje na to, że software’owy gigant pracuje nad konkurencją dla m.in. Amazon Echo i Google Home. Nie będzie to jednak urządzenie, a niezwykle rozbudowane aktualizacje Windowsa 10. Co o nich wiadomo?

  1. W jaki sposób zostaną rozszerzone funkcje asystentki Cortana?
  2. Jakie ma być przeznaczenie tzw. Rodzinnego Pulpitu?
  3. Które inteligentne urządzenia obsłużymy przy pomocy komputera?
  4. Kiedy mają zadebiutować przełomowe aktualizacje?

Projekt rozpoczęty przed kilkoma miesiącami

Interesujące doniesienia nt. działań Microsoftu opublikował portal Windows Central, powołując się na liczne źródła wewnątrz firmy. Pracownicy giganta z Redmont potwierdzili fakt rozwijania konkurencji dla systemów smart hub, zaprzeczając jednocześnie że miałby to być hardware. Okazuje się, że wszystkie zaplanowane funkcje zostaną zaimplementowane w Windowsie 10.

Prace nad nowymi funkcjonalnościami są prowadzone nieprzerwanie od sierpniowej premiery aktualizacji Anniversary Update, od której asystentka Cortana jest już dostępna z poziomu ekranu blokady. Kolejne zmiany będą pojawiać się wraz z kolejnymi update’ami, stopniowo zmieniając pecety w systemy sterowania inteligentną elektroniką przy pomocy poleceń głosowych.

Kompatybilne z planowaną rozbudową oprogramowania będą wszystkie komputery z Windows 10, choć najwygodniejsze sterowanie mają zapewnić jednostki AiO oraz 2w1, wyposażone w dotykowy ekran. Kluczową rolę w przyszłej wersji systemu ma odegrać Cortana, której już dziś możemy wydawać polecenia, a docelowo obsłużymy za jej pomocą niemal wszystkie inteligentne urządzenia.

Komputer z Cortaną jako smart hub

Pierwsza znacząca zmiana ma pojawić się w aktualizacji Creators Update (Redstone 2), a będzie nią Rodzinny Pulpit, czyli współdzielone przez kilka osób, domyślne konto użytkownika. Z jego poziomu możliwy będzie dostęp do wspólnie użytkowanych plików. Szerszy dostęp otrzymamy po zalogowaniu na konto indywidualne, odblokowywane m.in. przez funkcję Windows Hello.

Z poziomu Rodzinnego Pulpitu będziemy również mogli wydawać polecenia głosowe Cortanie, która – w przeciwieństwie do m.in. Google Home – zdoła obsłużyć więcej niż jednego użytkownika. Wśród możliwych komend ma się pojawić również wybudzająca komputer ze stanu uśpienia, a w późniejszym okresie strumieniowanie muzyki w podobny sposób.

Możliwości asystentki Microsoftu wzbogacą się także o kontrolowanie większości inteligentnych urządzeń w domowej sieci (standardy OCF i OpenT2T). Co więcej, będą one przez system automatycznie wykrywane i podłączane za zgodą użytkownika. Kontrola nad oświetleniem, zamkami czy urządzeniami audio przeniesie się wprost do komputera PC.

Zobacz również: Historia telewizorów

Co najmniej rok oczekiwania na premierę

Choć zmiany nastąpią w obszarze oprogramowania, Microsoft już dziś zachęca producentów sprzętu do projektowania urządzeń z myślą o przyszłej wersji systemu. Negocjuje m.in. z HP i Lenovo, mającymi dostarczyć na rynek dotykowe AiO z Home Hub pod koniec 2017 roku. Ma je cechować m.in. przyjazny design, współgrający z wystrojem salonu czy kuchni.

Na podobną datę wstępnie szacuje się debiut kluczowej poprawki systemu – w ostatnim kwartale 2017 roku zostanie ona wprowadzona (Redstone 3), a po kilku miesiącach otrzyma jeszcze większą rozbudowę funkcjonalności (Redstone 4). Plany są więc ambitne i wymagają czasu, ale jeśli realizacja pójdzie zgodnie z planem, korzystanie z domowego komputera zyska zupełnie nowe oblicze.

Źródło: WindowsCentral.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Jak zarejestrować kartę SIM, z której korzystamy? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Poczuj się jak James Bond – prezenty rodem z filmów szpiegowskich

Popularne w tym tygodniu:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Tex-lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie