Microsoft Home Hub: komputer PC jako alternatywa dla smart hubów

Wiele wskazuje na to, że software’owy gigant pracuje nad konkurencją dla m.in. Amazon Echo i Google Home. Nie będzie to jednak urządzenie, a niezwykle rozbudowane aktualizacje Windowsa 10. Co o nich wiadomo?

  1. W jaki sposób zostaną rozszerzone funkcje asystentki Cortana?
  2. Jakie ma być przeznaczenie tzw. Rodzinnego Pulpitu?
  3. Które inteligentne urządzenia obsłużymy przy pomocy komputera?
  4. Kiedy mają zadebiutować przełomowe aktualizacje?

Projekt rozpoczęty przed kilkoma miesiącami

Interesujące doniesienia nt. działań Microsoftu opublikował portal Windows Central, powołując się na liczne źródła wewnątrz firmy. Pracownicy giganta z Redmont potwierdzili fakt rozwijania konkurencji dla systemów smart hub, zaprzeczając jednocześnie że miałby to być hardware. Okazuje się, że wszystkie zaplanowane funkcje zostaną zaimplementowane w Windowsie 10.

Prace nad nowymi funkcjonalnościami są prowadzone nieprzerwanie od sierpniowej premiery aktualizacji Anniversary Update, od której asystentka Cortana jest już dostępna z poziomu ekranu blokady. Kolejne zmiany będą pojawiać się wraz z kolejnymi update’ami, stopniowo zmieniając pecety w systemy sterowania inteligentną elektroniką przy pomocy poleceń głosowych.

Kompatybilne z planowaną rozbudową oprogramowania będą wszystkie komputery z Windows 10, choć najwygodniejsze sterowanie mają zapewnić jednostki AiO oraz 2w1, wyposażone w dotykowy ekran. Kluczową rolę w przyszłej wersji systemu ma odegrać Cortana, której już dziś możemy wydawać polecenia, a docelowo obsłużymy za jej pomocą niemal wszystkie inteligentne urządzenia.

Komputer z Cortaną jako smart hub

Pierwsza znacząca zmiana ma pojawić się w aktualizacji Creators Update (Redstone 2), a będzie nią Rodzinny Pulpit, czyli współdzielone przez kilka osób, domyślne konto użytkownika. Z jego poziomu możliwy będzie dostęp do wspólnie użytkowanych plików. Szerszy dostęp otrzymamy po zalogowaniu na konto indywidualne, odblokowywane m.in. przez funkcję Windows Hello.

Z poziomu Rodzinnego Pulpitu będziemy również mogli wydawać polecenia głosowe Cortanie, która – w przeciwieństwie do m.in. Google Home – zdoła obsłużyć więcej niż jednego użytkownika. Wśród możliwych komend ma się pojawić również wybudzająca komputer ze stanu uśpienia, a w późniejszym okresie strumieniowanie muzyki w podobny sposób.

Możliwości asystentki Microsoftu wzbogacą się także o kontrolowanie większości inteligentnych urządzeń w domowej sieci (standardy OCF i OpenT2T). Co więcej, będą one przez system automatycznie wykrywane i podłączane za zgodą użytkownika. Kontrola nad oświetleniem, zamkami czy urządzeniami audio przeniesie się wprost do komputera PC.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Samsung Galaxy TAB

Co najmniej rok oczekiwania na premierę

Choć zmiany nastąpią w obszarze oprogramowania, Microsoft już dziś zachęca producentów sprzętu do projektowania urządzeń z myślą o przyszłej wersji systemu. Negocjuje m.in. z HP i Lenovo, mającymi dostarczyć na rynek dotykowe AiO z Home Hub pod koniec 2017 roku. Ma je cechować m.in. przyjazny design, współgrający z wystrojem salonu czy kuchni.

Na podobną datę wstępnie szacuje się debiut kluczowej poprawki systemu – w ostatnim kwartale 2017 roku zostanie ona wprowadzona (Redstone 3), a po kilku miesiącach otrzyma jeszcze większą rozbudowę funkcjonalności (Redstone 4). Plany są więc ambitne i wymagają czasu, ale jeśli realizacja pójdzie zgodnie z planem, korzystanie z domowego komputera zyska zupełnie nowe oblicze.

Źródło: WindowsCentral.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne. Niezwykły sprzęt do podróży pod wodą „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami?

Popularne w tym tygodniu:

Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint Epson PaperLab: biurowe urządzenie do wydajnego recyklingu papieru Washwow: mobilna pralka wykorzystuje prąd zamiast detergentu LG 32UD99: monitor 32” z 4K i HDR trafił do pierwszych sklepów CAMEO360: najmniejsza kamera sferyczna 4K na świecie SHFT IQ: wirtualny trener biegania korzystający ze sztucznej inteligencji ET Mini: mobilny projektor z bezprzewodowym strumieniowaniem wideo Asus ROG Swift PG258Q: gamingowy monitor z odświeżaniem aż 240 Hz Oregon SHE101: czujnik jakości powietrza z funkcją powerbanku