Epson Pro Cinema LS10500: projektor z innowacyjnym sposobem wyświetlania oraz obsługą 4K

Na zakończonych 17 września targach Cedia Expo odbyła się prezentacja najnowszego projektora Epsona. Uwagę przykuwał innowacyjny sposób wyświetlania i imponujące odwzorowanie barw. Jak osiągnięto taki rezultat?

  1. Co stanowi źródło światła w Epsonie LS10500?
  2. Jaką natywną, a jaką maksymalną rozdzielczość obsługuje?
  3. W jakim stopniu odwzorowuje kolory?
  4. W jaki sposób producent rozwiązał kwestię chłodzenia?

Satysfakcjonujący kompromis

Branża wyświetlania obrazu pewnie zmierza w kierunku 4K jako standardu, jednak dopóki projektory z taką rozdzielczością jako natywną kosztują nawet 15000 dol., warto szukać alternatyw. W tę stronę ruszył Epson, a jego nowy produkt może zainteresować entuzjastów domowego kina.

Model LS10500 ma być naturalnym łącznikiem między dobrej jakości projektorami FullHD a kosztownymi, natywnymi 4K. Ilość złącz na tylnej części obudowy nie pozwala narzekać. Znajdziemy tutaj VGA, dwa HDMI, LAN, dwa wejścia audio typu jack, kompozytowe gniazdo wideo oraz potrójny component (YPbPr).

Ogromny zakres barw i wysoki kontrast

Źródłem obrazu jest podwójny laser, zapewniający jasność na poziomie 1500 lumenów. W połączeniu z technologią 3LCD Reflective Laser ma on umożliwiać wyświetlanie obrazu z niespotykanym wcześniej poziomem kontrastu i nasycenia barw. Te z kolei są odwzorowane w pełnej gamie sRGB oraz DCI, określającej wymagania dla cyfrowego kina.

Natywną rozdzielczością projektora jest FullHD (także w 3D), jednak dzięki zaawansowanej metodzie skalowania z dokładnością do 0.5 piksela obraz jest szczegółowo wyświetlany w 4K. Jakość kolorów i kontrastu dodatkowo podnosi zaimplementowana obsługa HDR, a także wysokiej klasy soczewka, regulowana w czterech płaszczyznach (do 90 proc. w pionie i do 40 proc. w poziomie).

Zastosowanie lasera pozwoliło na uzyskanie żywotności sięgającej 30000 godzin oraz niemal natychmiastowego uruchomienia (i uzyskania pełnej jasności) i wyłączenia. Z kolei zastosowanie systemu chłodzenia opartego na rurkach cieplnych umożliwiło stworzenie jednego z najcichszych projektorów na rynku.

Zobacz również: Acer Aspire R7

Nowa jakość w segmencie średnim

Epson LS10500 to bez wątpienia duży krok naprzód w rozwoju tego segmentu urządzeń. Ilość i jakość zastosowanych rozwiązań pozwala uzyskać obraz nieosiągalny dla typowych konstrukcji z natywnym wyświetlaniem 1080p. A to z kolei umożliwia samodzielne stworzenie w domu kina o niespotykanym dotąd poziomie odwzorowania detali i barw.

Jak każda znacząca innowacja, także i on jest przeznaczony dla najzamożniejszych entuzjastów. Do sprzedaży trafi tej jesieni w cenie 7999 dol., objęty 3-letnią gwarancją producenta.

Źródło: materiały prasowe, Epson

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji LG 24UD58-B i 27UD58-B: budżetowe monitory do gier w 4K ze wsparciem AMD FreeSync Test portfela Zenlet blokującego RFID. Czy zabezpieczenie naszych kart płatniczych naprawdę działa?

Popularne w tym tygodniu:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. W dobie Internetu rzeczy hakerzy mogą zaatakować nawet przez lodówkę. Wywiad z Karoliną Małagocką z F-Secure Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie