Karty pamięci UFS: niesamowita szybkość odsyła standard SD do lamusa

Samsung zaprezentował pierwszą serię kart pamięci w standardzie UFS. Ich deklarowane osiągi z łatwością pokonują microSD. Ewolucja czy rewolucja w świecie nośników danych?

  1. Jakie pojemności zaoferuje nowy standard kart pamięci?
  2. O ile szybsze będą karty UFS od popularnych microSD?
  3. W jakich urządzeniach będą stosowane?

Przełamać ograniczenia microSD

Nad technologią UFS (Universal Flash Storage) Samsung pracował już od dłuższego czasu. O ile dotychczasowy standard microSD był wystarczający w epoce wideo 1080p, dziś coraz częściej urządzenia ogranicza. W czasach rozdzielczości 4K oraz 3D sprzęt wideo zaczął wymagać jeszcze większej prędkości oraz pojemności na dane.

Specyfikację standardu UFS w wersji 1.0 opublikowano w marcu br. Zaledwie kilka miesięcy później, 7 lipca Samsung zaprezentował swoje pierwsze cztery karty w tej technologii: o pojemnościach 32, 64, 128 oraz 256 GB. Nowe produkty zareklamował światu jako szybsze, wydajniejsze i otwierające nowe możliwości dla nagrywających obraz urządzeń.

Wydajność, która zmieni rynek

Możliwości techniczne kart UFS Samsunga rzeczywiście robią wrażenie. Sekwencyjny zapis może odbywać się z prędkością do 170 MB/s, a odczyt – 530 MB/s. Wartość operacji wykonywanych w ciągu sekundy jest równie imponująca: wynosi odpowiednio 35000 i 40000 IOPS. To osiągi niemałej części dostępnych na rynku dysków SSD i jednocześnie parametry nieosiągalne dla kart microSD.

Zaprezentowana technologia ma nowoczesnym urządzeniom zapewnić płynną pracę i umożliwić dalszy rozwój. Dla użytkownika będzie to z kolei większy komfort oraz satysfakcja z ich użytkowania. Karty UFS mają nam zapewnić znacznie szybszy zapis i odczyt m.in.:

  • pobieranych z Internetu plików multimedialnych,
  • zdjęć wykonywanych serią — szczególnie lustrzankami,
  • filmów w rozdzielczości UltraHD.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Acer Aspire S3

Przyszłość liczona w terabajtach

Zmiana standardu niestety wymusza również zmianę urządzenia – układ pinów w kartach UFS różni się bowiem od tego w microSD. Producentom należy więc dać nieco czasu na dostosowanie swoich urządzeń. Popularyzacja standardu wydaje się być przesądzona, skoro nikt poza Samsungiem nie zaproponował równie wydajnego i pojemnego rozwiązania.

Miłośników fotografii, filmowania i urządzeń mobilnych czeka więc rewolucja na miarę tej, jaka zagościła w jakości nagrywanego przez nas obrazu. Przed nami czasy kart pamięci o pojemnościach dysków SSD oraz urządzeń, które skutecznie wykorzystają nowy potencjał. Ceny ani daty premiery tego postępu jeszcze nie znamy, ale można być pewnym że Samsung tempa wdrażania UFS nie zwolni. Już wkrótce powinniśmy o tych kartach usłyszeć ponownie.

Źródło: materiały prasowe, Samsung

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne. Niezwykły sprzęt do podróży pod wodą „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?

Popularne w tym tygodniu:

Getac B300 – wodoodporny, niezniszczalny laptop Bang & Olufsen BeoSound Shape: modułowe głośniki za 16 tys. zł Lokalizator GPS W2: dziecięcy smartwatch z GPS-em i slotem SIM Dell UltraSharp UP3017Q: 30-calowy monitor OLED 4K Bose SoundLink Revolve i SoundLink Revolve+: nowoczesne głośniki Bluetooth 360˚